Το συγκρότημα από την Στοκχόλμη, Seventh Wonder, έδωσε αποκλειστική συνέντευξη στο Rock N' Roll Town. Δημιουργήθηκε το 2000 και αποτελείται από τον Andreas Blomqvist στο μπάσο, τον Johan Liefvendahl στην κιθάρα, τον Tommy Karevik στα φωνητικά, τον Andreas Soderin στα πλήκτρα και τον Stefan Norgren στα drums.
RNRT : Πώς αποφασίσατε να φτιάξετε τους Seventh Wonder;
SW : Ο Andrea B., ο Johan και ο προηγούμενος drummer ήταν σε μία μπάντα μαζί στα τέλη του 90'. Αφού διαλύθηκαν, ξαναφτιάχτηκαν ως Seventh Wonder, και σύντομα έσμιξαν με τον πληκτρά Andreas S. Η μουσική που γράφτηκε μετατράπηκε όλο και περισσότερο σε progressive και η υπογραφή των SW στον ήχο άρχισε να παίρνει μορφή σε όλο αυτό το διάστημα. Μας πήρε η Lion Music το 2004 και κυκλοφορήσαμε το album "Become" έναν χρόνο αργότερα. Ο Tommy εντάχθηκε πριν τις ηχογραφήσεις του δεύτερου album "Waiting In The Wings" και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.
RNRT : Πιστεύετε ότι η μπάντα είναι το 7ο θαύμα;
SW : ΝΑΙ! χαχα....Δεν ξέρουμε, πιθανότατα το 8ο....Το καταπληκτικό διεθνές fanbase σίγουρα θα το πεί! Θα θέλαμε να πιστεύουμε ότι έχουμε κάτι πολύ μοναδικό, με την ποικιλία στη μουσική μας. Έχουμε το prog metal πράγμα να πηγαίνει σε ένα μεγάλο δρόμο, αλλά ακόμα δεν συμβιβαζόμαστε ποτέ όταν πρόκειται για μελωδίες. Η μουσική μπορεί να είναι πολύ βαριά, γρήγορη, τεχνική ή ακόμη και περίεργη κατά καιρούς, αλλά ως ακροατής, μπορείς ακόμα πάντα "πάρεις" τα τραγούδια αμέσως, και αυτό είναι σημαντικό για όλους, όταν γράφουμε.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου